kwasfoliowy.info

Działania niepożądane kwasu foliowego

Uważa się, że kwas foliowy jest witaminą bezpieczną, nawet przy stosowaniu jej w dawkach znacznie przewyższających fizjologiczne zapotrzebowanie organizmu. Z suplementacją dużymi dawkami kwasu foliowego może jednak wiązać się niebezpieczeństwo pojawienia się powikłań neurologicznych. Dotyczy to osób, u których jednocześnie występuje niedobór witaminy B12.

 

Niedobór witaminy B12 jest zazwyczaj długo nierozpoznany, a jego pierwszym widocznym objawem jest zwiększenie objętości krwinek. Ponieważ kwas foliowy odgrywa podobną rolę w krwiotworzeniu jak witamina B12, podawanie go w dużych dawkach może zamaskować pierwsze objawy niedoboru witaminy B12, opóźnić jego rozpoznanie i leczenie. W tym przypadku, zanim pojawią się objawy niedokrwistości megaloblastycznej, może dojść do typowych dla niedoboru witaminy B12 zaburzeń neurologicznych. Maksymalna dawka kwasu foliowego, która może być zastosowana przez osobę dorosłą podczas suplementacji i (lub) spożyta wraz ze wzbogaconą żywnością, wynosi 1 mg.

        

Suplementacja kwasem foliowym może zmniejszać wrażliwość nowotworów na chemioterapię. Może także niekorzystnie wpływać na skuteczność leczenia chorób rozwijających się na tle zapalnym, jak również na wyniki leczenia padaczki. Należy pamiętać, że stosowanie kwasu foliowego w dawce większej niż 1 mg dziennie powinno odbywać się pod kontrolą lekarską, zwłaszcza w przypadku chorych z padaczką i leczonych przeciwdrgawkowo.

 

 

Polityka Prywatności