kwasfoliowy.info

Niedobór folianów

Niedostateczne spożycie folianów prowadzi w pierwszej kolejności do zmniejszenia ich stężenia w surowicy, następnie do zmniejszenia ich zawartości w erytrocytach, zwiększenia stężenia homocysteiny w surowicy i pojawienia się zmian w szpiku kostnym (wytwarzania megaloblastów) oraz w innych tkankach, gdzie zachodzi szybki podział komórek. Po kilku tygodniach dochodzi do pierwszej zmiany w obrazie krwi obwodowej. Jest nią hipersegmentacja jąder granulocytów obojętnochłonnych (neutrofilów). Następnie pojawiają się inne zmiany – zwiększenie średniej objętości krwinek i niedokrwistość. Ponieważ czas przeżycia prawidłowych krwinek wynosi około 120 dni, makrocytoza i niedokrwistość ujawniają się dość późno. Typowe objawy niedokrwistości – osłabienie, zmęczenie, drażliwość, zaburzenia koncentracji, bóle głowy, zaburzenia rytmu serca i duszność – występują u osób z zaawansowaną postacią choroby (3).

 

Niedobory folianów stwierdza się często u kobiet w ciąży, alkoholików, u osób w wieku podeszłym oraz u młodzieży w okresie dojrzewania.

Niedobory folianów w organizmie mogą być skutkiem zaburzonego ich wchłaniania, spowodowanego przyjmowaniem doustnych środków antykoncepcyjnych, cholestyraminy, leków zmniejszających kwasowość soku żołądkowego, leków przeciwpadaczkowych, a także dużym spożyciem alkoholu (1).

 

 

Polityka Prywatności