kwasfoliowy.info

Grupa foliany i kwas foliowyKwas foliowy (synonimy: kwas pteroiloglutaminowy, folan, folacyna, witamina B9, witamina M) i jego pochodne należą do grupy folianów. Związki te charakteryzują się podobną aktywnością biologiczną. Kwas foliowy jest najbardziej stabilnym i najlepiej przyswajalnym związkiem z tej grupy. Rzadko występuje w żywności, jest natomiast często stosowany jako lek, suplement, a także jako składnik dodawany do produktów spożywczych w celu ich wzbogacania (1).


Foliany występują w większości produktów spożywczych, zarówno pochodzenia roślinnego jak i zwierzęcego. Najbogatszymi źródłami folianów są surowe zielone warzywa (brokuły, brukselka, szpinak, kapusta włoska, szparagi, sałata), pełne ziarna zbóż, rośliny strączkowe (groch, fasola), owoce cytrusowe, wątroba, drożdże. Związki te są wrażliwe na działanie wysokiej temperatury, promieni słonecznych oraz kwasowość środowiska. Podczas przechowywania ulegają utlenieniu do mniej przyswajalnych pochodnych. Gotowanie powoduje straty folianów rzędu 50–90% ich zawartości wyjściowej (1, 2).


Według polskich norm zalecane spożycie folianów dla osób dorosłych wynosi od 280 do 340 μg dziennie, w zależności od płci, wieku i aktywności fizycznej (1). W Stanach Zjednoczonych Ameryki zalecane dzienne spożycie jest większe i wynosi 400 μg dziennie (3).

Polityka Prywatności